Menü

Taş Evlerde Granit Kullanımı

Taş Evlerde Granit Kullanımı

Doğal yapıları tasarlarken ev yapma amacıyla yola çıkan müteahhitler, inşaat firmaları, mimarlar veya taş ustaları genel olarak doğal taş tuğlaları tercih etmektedirler. Uzun yıllar dayanımı, dekoratif oluşu ve işlenmesinin diğer doğal taş çeşitlerine göre daha kolay olması gibi nedenlerle tercih edilen granit, gerek ev yapımında gerekse bahçe duvarı inşasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Düz Uygulama Granit Duvar taşı

Eski Yunanlılar, Mısırlılar ve Romalılar graniti uzun yıllar işleyerek kimi zaman ev yapımında kimin zamansa yol yapımında kullanmışlardır. Özellikle Arnavut kaldırımı olarak bilinen granit küp taşları bugün hala hem Türkiye de hem de Avrupa da çok yoğun olarak yollara döşenmektedir. Sağlamlığı nedeniyle granit bir ömür boyu bozulmadan kalan bir yapı isteyen herkesin tercih ettiği malzemedir. Olağanüstü dayanıklılığın yanı sıra, granit aynı zamanda yüzyılları aşan güzelliği için de rağbet görmektedir. Birincisi, granit döşeme gri, sarı, siyah, pembe, siyah ve diğer renklerde gelir. Ayrıca, özel estetik zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde kumlanmış, cilalı, honlanmış ve yakılmış granit gibi çeşitli seleksiyonlar arasından seçim yapabilirsiniz. Dikdörtgen prizma, küp, markiz gibi farklı geometrik Taş Duvar Tasarımı şekillerini kullanarak optimum estetik desenler oluşturmak mümkündür.

Granit duvar çiçeklik

Sonuç olarak, bu harika renk, desen ve şekil dizisi, tasarımlarınızı büyük ölçüde kişiselleştirmeye izin verir. Bu özelliği ile granit, oluşturulacak yapının veya bir mülkün benzersizliği ve güzelliği ile öne çıkmasını sağlamak için mükemmel bir doğaltaştır. Granit, diğer doğaltaş çeşitleriyle karşılaştırıldığında maliyetli olabilse de, onlarca yıl keyfini çıkarabileceğiniz bir dayanıma sahiptir. Bu yönüyle fiyatını pekala telafi edebilir. Doğru mimar ve uygulama ekibi ile granit yüzeyleriniz size ömür boyu hizmet verebilir. Yüksek dayanıklılığı nedeniyle granit, araba yolları ve yoğun trafik yolları için mükemmel bir malzeme olduğundan, kasaba ve şehirlerdeki meydanlar ve yaya alanları için de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Granit Duvar ve merdiven örneği

Marmara Taş Market tarafından uygulamaya hazırlanan kesilmiş, biçim verilmiş ve yakılmış granit döşeme, ultra modern bahçe tasarımları ve dış mekan uygulamaları için özgün ve eşsiz bir doğal yapı örnekleri oluşturur.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.