Menü

Tamburlu Taşların Kullanımı

Tamburlu Taşların Kullanımı

Tamburlu taşlar bitkisel peyzaj uygulamarında mimari tasarımların nasıl ölçeklendirildiğine göre değişkenlik gösterir. Bahçe uygulamarında yeşil çim alanlar ağırlıklı olarak kullanıldığında daha çok beyaz tamburlu dolomitler tercih edilirken, Yapısal peyzaj taşlarının tercih edildiği mimari çalışmalarda ise daha mat tamburlu taş renkleri tercih edilmektedir. Geniş metrajlı peyzaj uygulamalarında kullanılan tamburlu taşlar daha küçük boyutlarda tercih edilirkten (20-40 mm), Daha küçük peyzaj alanları için daha büyük tamburlu doğaltaşlar kullanılmaktadır.(60-100 mm.)

Tamburlu beyaz dolomit ve Tamburlu bazalt çakıl uygulamasına ilişkin bir örnek

tamburlu dolomit ve bazalt uygulama örneği

Gerek peyzaj mimarları,, gerek bahçevanlar, gerekse bahçesini düzenlemek isteyen kişilerin en sık sorduğu sorular arasında bahçeme ne kadar taş kullanmam gerekli veya 1 ton tamburlu taş ne kadar yer kapatır şeklinde oluyor. Bu tamamen taşın boyutuna göre değişkenlik arzedecektir. Eğer orta ölçekli bir peyzaj uygulaması yapacaksanız ve buna uygun olarak 20-40 mm tamburlu taş kullanacaksanız 100 m2 bir alan için 17 ton tamburlu doğaltaş kullanmanız gerekecektir. (h:10 cm) Yapacağınız hesaplamayı bu ölçüye göre belirleyebilirsiniz. Müşterilerimizin bize sorduğu bir başka soru ise taşın serilecek alana yüksekliğinin 10 cm yerinde 5 cm olsa nasıl olur şeklinde oluyor. Zaten taş 2-4 cm bir ebata sahip olduğundan taşları tek sıra dizmeniz durumunda zemin ortaya çıkacaktır. Bu durumda estetik bir kayıp yaşanacaktır. Bu nedenle taşın serim yüksekliği en az 10 cm olmalıdır.

Tamburlu Taşlar Nerelerde Kullanılır?

Kamu projelerinde park bahçe düzenlemelerinde,

Özel peyzaj projelerinde

Mağaza, restoran ve kafe dekorasyon uygulamalrında

Gabion duvar uygulamalarında

Tamburlu Taşların Ambalaj Çeşitleri

Big bag çuvallar (1000-1500 kg. arası)

Şeffaf nayon poşetler (20 kg.)

Palet üstü tel sepetler

Tamburlu beyaz dolomit renginden sebeple tel sepetlerde satışa sunulmamaktadır. Taşın rengini uzun süre muhafaz edebilmesini sağlak açısından bigbag çuval veya şeffaf naylon torbalarda satılmaktadır.

20 kg poşetli dolomit

Tamburlanmış doğal taş çeşitleri içerisinde 10 cm üzerinde ebatlanan çeşitler genellikle ihracat için üretilmektedir. Bu cins tamburlu taşlar tel sepetlerde satışa sunulmaktadır.

Tel Sepet Örneği

tel sepetlerde tamburlu taşlar

*Büyük tamburlu taşlar kimi zaman süs havuzu, şelale ve yapay dere uygulamalarında da kullanılmaktadır.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.