Menü

Spagetti Taşı Nerelerde Kullanılır

Spagetti Taşı Nerelerde Kullanılır

Spagetti Taşı Nedir?
Spagetti Taşı, bir mineral türüdür ve kalsiyum sülfat dihidrat mineralinden oluşur ve ince, uzun, iğne benzeri kristaller şeklinde görünür. Bu kristallerin görünümü, ince ve düzgün yüzeyleri nedeniyle spagettiye benzer ve bu nedenle bu isimle de anılır.
Bu taş hafif sarı renkte olabilir ve . Sertliği 4 den düşük olduğu için kolayca şekillendirilebilir ve yüzeyine sert cisimler çarparsa kolayca parçalanabilir.
Spagetti taşı, çeşitli yerlerde bulunabilen bir mineraldir ve genellikle madenciler tarafından çıkarılır. Dekorasyon amaçlı kullanıldığında, selenit süs havuzu, oturma banklarında egzotik bir görünüm, akvaryumlar ve bahçe dekorlarında kullanılır. Ayrıca, bazı iç mekan dekoratif tasarımlarda kullanılmaktadır.

Spagetti Taşı Türkiye’de Nerelerde Üretilir?

Türkiye’de Spagetti Taşı üretimi, özellikle yurdumuzun güney illerinde gerçekleştirilmektedir. Bu bölge, ülkemizdeki en önemli selenit üretim merkezlerinden biridir. Selenit, genellikle hafriyat çalışmalarında toprakla beraber çıkarılan bir ürün olmakla birlikte Uşak, çevresindeki köylerde de çıkarılmaktadır.
Spagetti üretimi, madencilik yöntemiyle gerçekleştirilir ve genellikle küçük işletmeler tarafından yürütülür. Bu doğal taş çeşidi, Türkiye’de özellikle dekorasyon ve mağazalarda vitrin tasarımı amacıyla tercih edilmektedir. Kimi tasarımcılar bu taşı lamba yapımında da kullanmaktadırlar.

Spagetti Taşı Nasıl Üretilir?

Spagetti Taşı, genellikle yer altındaki türev madenlerden çıkarılır. Bu taş cinsi, kalkerli bir zeminde oluştuğu için, madenler genellikle kalker ocaklarına yakın yerlerde bulunur. Türkiye’de de kalker ocakları, özellikle İzmir ve Balıkesir çevresinde bulunabilir.
Spagetti taşı, genellikle düzensiz moloz halinde çıkarılır. Topraklı bir bütünsellik görünümünde olduğu için dekoratif görünümüne kavuşana dek yüksek basınçlı yıkama makineleri ile temizlenmektedir.
Spagetti taşı kendi içerisinde grift bir yapıda olduğundan, işleme esnasında istenilen görünüm elde edilene dek dikkatli ve titiz bir şekilde ele alınmalıdır. Taş molozları veya moloz parçaları kendi öz yapısındaki heterojen dağılım neticesinde oldukça dağılan ve parçacıklı halde bulunan bir doğal taş çeşididir.

Spagetti Taşı Sıklıkla Nerelerde Kullanılır?

Spagetti Taşı genellikle dekorasyon amaçlı kullanılır. İnce, uzun, iğne benzeri kristalleri nedeniyle lamba yapımında ve aydınlatma sektöründe kullanılır. Taş lambalar, birçok ev dekorasyonu mağazasında bulunabilir ve doğal, sıcak bir ışık sağlayarak, hoş bir atmosfer yaratır.
Spagetti taşı ayrıca, çeşitli sanat ve el işleri projelerinde de kullanılır. Selenit blokları veya küpleri, doğal bir görünüm vermek için yaşam alanlarında sıklıkla karşılaşılan bir doğal taş çeşididir.

Spagetti Taşı Mimaride Nasıl Kullanılır?

Spagetti Taşı veya selenit, mimaride dekorasyon amacıyla kullanılabilir. Taş molozları ince ve hassas yapısı, aydınlatma elemanlarına farklı bir tarz kazandırır. Peyzaj sektörünün en çok tercih edilen doğal kaya çeşitlerindendir. Şelalelerde, süs havuzlarında, akvaryumlarda, bahçe ve park tasarımlarında kullanılmaktadır.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.