Menü

Peyzaj Alanında Kullanılan Taşlar

Peyzaj Alanında Kullanılan Taşlar

Peyzaj Alanında Kullanılan Taşlar

Günümüzde bahçe tasarımlarında genel olarak peyzaj taşları kullanılmaktadır.
Peyzaj taşlarının bahçe düzenlemelerinde bu kadar yaygın kullanılmasının sebebi ise genel olarak bu taşların bahçe bakımı istememesidir. Bahçeli eve sahip olanların en yaygın problemlerinden birisi ise bahçenin düzenlenmesi ve bakımıdır. Peyzaj taşlarını kullanarak bu sorunların üstesinden kolaylıkla gelebileceğiniz gibi ayrıca bahçenize modernlik ve düzenlilik getireceksiniz.

Sık Kullanılan Peyzaj Taşları Nelerdir?
Peyzaj taşlarını; bahçenizdeki bitkilerin güzelliğini ortaya çıkarmak, havuzunuzun kenarlarını düzenlemek, ağaç diplerini düzene koymak, taşlardan oluşan mimari bir tasarımda, çimlerin yerlerini düzenlemede kullanabileceğiniz gibi kurum ve kuruluşların bahçelerini ve park alanlarının yerlerini düzenlemede kullanabilirsiniz.
Sık kullanılan peyzaj taşlarının çeşitlerini inceleyebilir ve size uygun olanı rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Tamburlu Bazalt Taşı
Genel olarak bahçe dizaynında kullanılan bir peyzaj taşı olan siyah çakıl taşını; dış mimaride oldukça yaygın bir şekilde kullanmaktayız. Genelde tamburlanmış halde kullanılan siyah çakıl taşını cilalı halde veya cilalanmamış halde bulabilirsiniz. Yapacağınız tasarıma karar vererek hangi boyutlarda ve miktarda siyah çakıl taşına ihtiyacınız olduğunu belirleyip uzman kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Bazalt Küp Taşı
Volkanik patlama sonucu oluşan bazalt taşı ile bahçenizi düzenleyebilirsiniz. Bahçenizin yürüyüş alanlarına küp bazalt taşı ile kolaylıkla şekil verebilirsiniz. Oldukça dayanıklı ve sert olan küp bazalt taşına şekil vererek peyzaj alanında çeşitli mimari tasarımlar elde edebilirsiniz.


Granit Küp Taşı

Gellikle yol yapımında, özellikle patika yollarda sıklıkla kullanılan granit taşı rengi ve kolay kullanımından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Daha düzenli ve şık bir alana sahip olmak istiyorsanız uzman kişilere danışarak granit taşı ile kendinize güzel bir alan oluşturabilirsiniz.

Beyaz Dolomit Taşı
Beyaz dolomit taşı, özellikle modern ve minimalist bahçelerde tercih edilen bir taştır. Beyaz rengiyle göz alıcı bir görünüm sağlayan bu taş, genellikle bahçe yolları, bahçe duvarları ve havuz kenarları gibi alanlarda kullanılır. Beyaz dolomit taşı; havuzlar için de kullanılabilir. Taşların doğal beyaz rengi, su özelliklerine modern bir hava katabilir. Beyaz dolomit taşı, ayrıca iç mekanlarda dekoratif amaçlı olarak saksı diplerinde de tercih edilen bir doğal taş çeşididir. Renkli ışıklandırmalar ile iç mekanlarda farklı ve egzoitk bir iklim oluşturabilirsiniz.

Rainbow Dolomit Taşı
Rainbow dolomit taşı, peyzaj alanında dekoratif amaçlı olarak kullanılan bir taş türüdür. Rengi ile modern ve şık bir görünüm sağlaması sebebiyle özellikle modern bahçelerde tercih edilmektedir.
Bahçe yollarında rainbow dolomit taşı kullanılarak modern ve şık bir görünüm sağlayabilir. Taşlar, birbirine uyumlu bir şekilde yerleştirilerek, düzgün ve pürüzsüz bir yüzey elde edilebilir. Ayrıca rainbow dolomit taşı, bahçe duvarları (gabion duvar) inşa etmek için kullanılabilir. Bu taşların rengi, bahçe bitkileri ve çiçeklerinin renkleriyle güzel bir kontrast oluşturabilir.

Nehir Çakıl Taşı
Nehir çakıl taşı, doğal bir görünüm arayan peyzaj mimarları tarafından tercih edilir. Çok renkli ve doğal görünümüyle birlikte, bahçelerde, bahçe yollarında, su özelliklerinde ve dekoratif çakıl bahçelerinde kullanılmaktadır. Örneğin, bahçenin farklı köşelerinde birkaç çakıl taşı yerleştirerek, bahçenin görünümüne farklı bir boyut kazandırılabilir.

Lav Kırığı Taşı
Lav kırığı ise, sert ve dayanıklı bir taş olduğu için, özellikle yürüyüş yolları ve bahçe yolları gibi ağır trafiğe maruz kalan alanlarda kullanılır. Ayrıca, modern bahçelerde dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Bu taşlar, birçok farklı şekilde kullanılabildiğinden, peyzaj mimarları tarafından ihtiyaca ve kullanım alanına göre uygun şekilde tasarlanmaktadır.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.