Menü

Korten Saksı Fiyatları

Korten Saksı Fiyatları

Korten, yüksek dayanıklılığı ve estetik görünümü ile bilinen bir çelik malzemedir. Korten çeliği, aslında ABD’li bir mühendis olan Robert Davidson tarafından 1930’larda geliştirilmiştir.
Korten çeliği, normal çeliğe göre daha yüksek bir dayanıklılığa sahip olması için bakır, krom, nikel ve fosfor gibi elementlerle alaşımlanmış bir çelik türüdür. Bu alaşımlar, sıradan çeliğe göre daha yüksek bir direnç sağlar ve zamanla çeliğin paslanmasını önleyerek malzemenin yüzeyinde kendine özgü bir paslanma tabakası oluşturur.
Korten, bu kendine özgü paslanma tabakası sayesinde estetik bir görünüme sahiptir ve genellikle mimari ve sanat projelerinde tercih edilir. Özellikle açık hava sanat eserlerinde, peyzaj tasarımlarında, çitlerde, kapılarda, dış cephe kaplamalarında ve mobilyalarda sıkça kullanılır.
Korten, dayanıklılığı, estetiği ve çevre dostu olması nedeniyle son yıllarda popüler hale gelmiştir. Ancak, normal çelikten daha pahalı bir malzeme olduğu için fiyatları da biraz daha yüksek olabilir.
Korten saksılar, peyzaj tasarımında yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Korten çeliği, dayanıklılığı ve estetik görünümü nedeniyle, bahçe, teras, balkon gibi peyzaj alanlarında sıkça tercih edilir.
Korten saksıların çeşitli boyut ve şekillerde modelleri bulunur. Genellikle dikdörtgen, kare veya yuvarlak şekillerde üretilirler. Korten saksılar, genellikle minimalist tasarımlarına uygun olarak, düz yüzeyleri ve keskin hatlarıyla dikkat çekerler.
Korten saksılar, bahçe, teras veya balkonlarda kullanılan bitkilerin daha iyi bir şekilde sergilenmesine yardımcı olabilir. Saksıların paslanmış yüzeyi, bitkilerle birlikte güzel bir kontrast oluşturabilir ve peyzajda rustik bir hava yaratabilir.
Ayrıca, korten saksılar, dış mekanlarda kullanıma dayanıklı oldukları için, uzun süre kullanılabilecek dayanıklı bir çözüm sunarlar. Korten çeliği, paslanması nedeniyle bakım gerektirmez
Bahçelerde kullanılan “korten korkuluklar”, “korten çelik korkuluklar” olarak da adlandırılan, bir tür metal korkuluktur. Korten çelik, atmosferik koşullara dayanıklı bir malzemedir ve paslanmaya karşı dirençlidir. Bu nedenle, açık hava koşullarında kullanılmak üzere idealdir.
Korten çelik korkuluklar, bahçelerde çevre düzenlemesi amacıyla kullanılır. Hem görsel bir estetik sağlar, hem de bahçedeki farklı bölgeleri birbirinden ayırır. Ayrıca, bahçede güvenliği sağlamak için de kullanılır. Korten çelik korkulukların farklı boyutlarda ve tasarımlarda olması nedeniyle, birçok farklı bahçe tarzına uygun şekilde kullanılabilirler.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.