Menü

Kaya Bahçesi Oluşturun

Kaya Bahçesi Oluşturun

Hiç taş bahçesi tasarlamayı veya peyzajınıza doğal taş eklemeyi düşündünüz mü? Bir bahçenin tasarımında kullanılan ağaç, bitki çeşitliliği ve çiçeklerini doğal taş kadar tamamlayıcı bir öğe daha yoktur. Bu sebeple uzun zamandan beri bahçe dekorasyonunda ve kamusal peyzaj uygulamalarında yeşil peyzajın tamamlayıcısı olarak yapısal peyzajda doğal taş kayalar ve doğal çakıl taşlarını kullanmaktayız. Buna paralel olarak doğal taşın düzensiz, ilginç şekilleri ve renkleri de bahçenize çekicilik, kaprisli veya zarafet katabilir.

İstanbul da İstanbul Büyükşehir Belediyesi nde peyzaj mimarı olarak görev yapan Esra Kılınç, iç piyasada hem sert peyzaj düzenlemesi ve taş unsurların yerleştirilmesi hem de bitki ve ağaç seçimini tasarlamaya yardımcı olacak bir ekiple çalışmasını öneriyor. Alanında uzman bir ekiple çalışan özel firmalar da ortaya koyduğu park ve bahçe tasarımlarında yaptıkları uygulamaların da farkını  hissettirdiklerinin altını çiziyor.

Ziyaretçilerine harika bir taş bahçe sağlayabilecek kaliteli bir ekiple çalışmak önemlidir. Bu konuda tavsiyeler alın. Video paylaşım sitelerinde iyi bir bahçe tasarımının hangi aşamalardan geçtiğini ve nerelerde hangi türden hataların yapıldığına dikkat edilerek en iyi neticeleri alabilirsiniz. Bahçelerinizin metrajına göre hangi türden ağaç ve bitkileri ve buna kombin olarak hangi türden doğal taşları kullanacağınız konusunda fikir edinebilirsiniz. Unutmayın internet artık size her alanda büyük bir bilgi kaynağı sunuyor.

Peyzaj Mimarları ve Peyzaj Firmaları Nasıl Çalışılır?

Peyzaj mimarınız ve/veya peyzaj firmanız, ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi belirlemek ve tam olarak ne aradığınızı anlamak için bahçe keşfinizi yapmak üzere sizinle tekrar tekrar görüşecektir. Peyzaj mimarının bir müşterisi, bir dergide gördüğü, kuru dere yatakları ve taş patikaları olan derin bir bahçe istedi. “Derin bahçelerin resimli kitaplarını gösterdim ve her toplantıda sadece taş işçiliğine baktı.” Görünüşe göre, sulu meyvelerle değil, yatak odası penceresinden görebildiği büyük kayalar ve diğer taşlarla Japon tarzı bahçelerle daha çok ilgileniyordu. Çoğu zaman müşteriler ilk başta ne istediklerinden tam olarak emin olmazlar.

Evinizin ölçeği ve tarzı, mülkünüz için doğru olan taş bahçe veya taş sanatının türünü etkileyecektir. “Bir bahçeye yeterince taş işi eklemek istiyorsunuz, böylece içeri girip ‘ah, oğlum bu rahat hissettiriyor’ diyorsunuz” diyor. Çünkü yeşil peyzajın yapısal peyzaja göre daha yoğun çalışıldığı bahçelerde bitki miktarı daha fazla olacağı için bahçenin bakım maliyeti de o ölçüde fazla olacaktır.

Taş Bahçelerde Neler Popülerdir?

Alçak taş duvarlar yükseklik değişimini noktalıyor. Geniş, kolay taş merdivenler, büyük taş levhalarla sizi bir yükseklikten diğerine zarif bir şekilde götürür. Eğer bahçe tasarımında yeterli bütçe varsa yapay göletler veya süs havuzları inşaa edilebilir.

Dış mekan su özellikleri ve kurulumu konusunda kendini ispat etmiş markaların su devir daim pompalarını tercih etmeniz kuracağınız sistemin uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Özel, el oyması taş çeşmeler de bahçenize farklı detaylar oluşturabilir. Aydın ın Bozdoğan ilçesinde bu doğaltaş oyma çeşmeleri üreten bir arkadaşım var. Eğer bana ulaşırsanız bu hususta sizlere yardımcı olabilirim.

Hangi Taş Çeşitleri Kullanılmalı

Taş seçimlerinde sınır yok ama ikliminiz için en iyi doğal taş seçimlerini etrafınızda tasarlanmış bahçelere bakarak tespit edebilir veya hizmet alacağınız peyzaj mimarı ile bu konuyu istişare edebilirsiniz. Traverten, granit, bazalt veya mermer son derece dayanıklıdır, ancak donma noktasının altındaki sıcaklıklarda iyi tepki vermeyebilir ve genel temizlik ürünlerinde bulunan bazı kimyasallara olumsuz tepki verebilir. Bence granit hem bakımı çok kolay hem de üzerine asit döktüğünüzde hiçbir şey olmayacağı için dayanıklı oluyor.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.