Menü

İlkbaharda Bahçelerinize Enerji Katacak Öneriler

İlkbaharda Bahçelerinize Enerji Katacak Öneriler

Son birkaç yıldır ev sahipleri bahçeye yeniden odaklanmaya başladı. Açık havada vakit geçirmek, daha iyi bir refahla olumlu bir şekilde ilişkilendiriliyor ve ufukta daha sıcak havalar görünürken, en sevdiğimiz dış mekan özelliklerinden bazılarını toparlamaktan kendimizi alamadık.

Peki, ev sahipleri bu bahar yeşil alanlarında neleri arzuluyor?

Ateş Masaları

Bu canlı açık hava oturma odasında, şık bir ateş masası aileyi ara mevsimlerde ve daha soğuk bahar ve yaz akşamlarında dışarı çıkmaya davet ediyor. Bu güzel arka bahçe dönüşümünün tasarımcısı, “Doğada rahatlamak istediler, ancak kendilerini bir akvaryumda gibi hissetmek istemediler” diyor.

Mahremiyet

Peyzaj tasarımcısı Aaron Teer, bu ev sahiplerinin istediği yemyeşil, özel ortamı oluşturmak için bahçeyi meraklı gözlerden korumak amacıyla üç büyük İran demir ağacı dikti. Ardından, bahçenin çevresine 14 metre yüksekliğinde porsuk ve Portekiz defnesi çitleri dikti. Aaron, “Mahremiyet çok önemliydi ama anında olması gerekiyordu,” diyor. “Bu yüzden hastalıklı bambuları sökerek yerine daha az istilacı olan ve zaten 5,5 metre yüksekliğinde olan bir tür ektik.” Sonuç orman gibi: atölyenin dışında, bir hamak Hollywood ardıçları ve manolya ağaçları tarafından neredeyse gizlenmiş durumda.

Kabanalar

Bir arka bahçe kabanası, çalışmak veya hobiler için mahremiyete sahip olurken doğayla iç içe olmak ve dingin hissetmek için harika bir yoldur. Bu kabananın arka tarafındaki geniş açıklık doğrudan bambu korusuna bakıyor, bu nedenle tropikal bir tatil köyünde çalışıyormuş gibi hissettiriyor. “Çocuklarınızın enerji patlamasıyla alan ihtiyacını dengelemek zor,” diyor ev sahibi “Bu ek binalar bizim için hayat kurtarıcı oldu. İçerisi çok rahat; nefes alabiliyorum.”

Şahane Çiçekler

Bol miktarda dış mekan çiçeğinden daha ferahlatıcı bir şey var mı? Moda tasarımcısı Tu Ly’nin Montreal’deki evinde, çamurluğa açılan alt giriş, ortanca dolu saksılar ve her şeyi içine çekmek için bir bankla süslenmiş.

Resort Benzeri Vibes

Kuyumcu ve Mejuri’nin kurucu ortağı Noura Sakkijha evde bir vaha yaratmanın önemini anlıyor. “Gevşeyebileceğim bir yer istedim, huzurlu ve göz yormayan, rahatlayabileceğim bir alan” diyor. Toronto’daki çatı terası, bol miktarda oturma alanı için bir seksiyonel koltukla alanı maksimuma çıkarıyor. Bu arada, bir pergola ve kıvrımlı metal perde, yapraklı manzaralara izin verirken mahremiyet sunuyor.

Çoklu Bölgeler

Yemek pişirme, yemek yeme, uzanma gibi belirli işlevler için alanlar tasarlamak, ev sahibi ister kalabalıkları eğlendirme ister tek başına dinlenme havasında olsun, bir bahçenin kullanımını kolaylaştırır.

Sohbet Takımları

Sade bir kaldırım taşı veranda ve heykelsi ateş çukuru bu samimi sohbet alanını destekliyor. Ev sahipleri, hava koşullarına dayanıklı ve aynı zamanda harika görünen, az bakım gerektiren dış mekan sandalyelerini tercih ediyor. Bu şık veranda takımı moderndir ve modası geçmeyecektir.

Dış Mekan Salon Sandalyeleri

Güneşin altında harika bir kitapla dinlenmek için mutlaka havuz veya göl manzarasına ihtiyacınız yoktur. Kaliteli şezlonglara yatırım yapmak, arka bahçenizi dinlenmek ve bulutların arasında kaybolmak için dingin bir vahaya dönüştürecektir.

Pergolalar

Bunu güneşin içeri girmesini sağlayan bir çerçeve olarak düşünün. Pergola, yapı eklemenin ve bahçenin bir alanını vurgulayarak ayrı bir oda gibi hissettirmenin kolay bir yoludur. Tırmanan sarmaşıkları desteklemek için de harikadır. Daha fazla muhteşem bahçe yapısını burada görebilirsiniz.

Ateş Çukurları

Alevleri izleyerek huzur isteyen var mı? İster yazlıkta ister şehirde dumanlı bir ateş çukuru olsun, dans eden alevler her zaman insanları bir araya getirir ve en popüler bahçe eklentilerinden biridir.

Salıncaklar

Eski moda bir salıncakla çocukların çocukluğun basit zevklerini kucaklamalarına yardımcı olun. Elinizde bir külah dondurma ile ağacın altında sallanmak kadar hiçbir şey baharı veya yazı anlatamaz.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.