Menü

Doğayı Yaşamınıza Taşıyın

Doğayı Yaşamınıza Taşıyın

Doğaya dokunun… Hissedin onu. Farkında olmadığınız, yoksunlaştırıldığınız bir çok mucizevi nimet onda saklı. Ona ne kadar yaklaşırsanız o kadar steril ve o kadar huzurlu olacaksınız. Enerjinizi ve duygularınızı ona teslim edin ve olumlu dönüşler için doğaya olumlu mesajlar verin. Ona hizmet edin. Ki o da size hizmet etsin. Siz ona bir verin o size bin versin. Siz ona bir adım atın o size koşarak gelsin. Doğa.. Doğamız, bizim anavatanımız; bizim yaşam kaynağımız…

Gün geçtikçe yitirdiğimiz ve kendisinden uzaklaştığımız doğal yaşam alanlarını hayatımıza kazandırmak adına geliştirilen peyzaj sektörü boyutları inanılmaz noktalara gelen ürün çeşitleri ile bize doğayı taklit etme imkanı sunuyor. Doğal taş çeşitlerini evlerimizin bahçesine taşıyarak bize yapay da olsa çevrimiçi bir tabiat ana sunmayı başaran bu sektör, dokunsal imkana dönüşen yapısal ve bitkisel peyzaj uyumu ile hayatlarımızın tam ortasına geldi yerleşti. Bahçelerimiz ve teraslarımızda her ayrıntıyı şekillendirdiği gibi, saksı saksı iç mekan bitki çeşitleriyle odalarımızda da kendisine yer edindi. Bu yazımızda size bazı görsel örnekler vererek bahçe ve diğer yaşam alanlarınıza ilham kaynağı olmaya çalışacağız. Artık kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde bazı görsellerde kendinizi kimi zaman ilkbaharda kimi zamansa yaz mevsiminde hissedeceksiniz. Bahçelerinizi hayal edecek ve ona ne şekilde temas ederek mucizevi değişiklikler yapabileceğinizin matematiğiyle zihinlerinizi eyleme geçireceksiniz. Unutmayın. Doğa hayata bağlılıktır. Doğa ve doğaldan kopmayın. Onu yaşayın ve yaşatın.

Verandanızı veya bahçenizi nasıl düzenleyeceğiniz konusunda fikir arıyorsanız, size birçok harika örnek gösteriyoruz. Çok çeşitli şekiller ve bitkiler arasından seçim yapabilir, hatta bahçenizin küçük bir köşesini çakıl taşlarıyla döşeyebilirsiniz. Bakımı ve sağlıklı tutulması çok daha kolay olduğu için kısa bitkilerin bugünlerde popüler olduğunu fark ettik. Çiçekleri gerçekten seviyorsanız, bahçenize mümkün olduğunca çok bitki dikmenizi tavsiye ederiz, çünkü bahar geldiğinde bahçenize biraz renk getireceklerdir ve o mevsimde açık alanınızda biraz zaman geçirmek keyifli olacaktır. Aydınlatma da önemlidir, bu nedenle bazı arkadaşlarınızı güzel bir akşam yemeğine davet etmek veya işte stresli bir günün ardından rahatlamak istemeniz durumunda, akşamları samimi bir atmosfer oluşturmanıza yardımcı olacak bahçe lambaları taktığınızdan emin olun.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.