Menü

Doğal Kaya Taşlarının Oluşumu

Doğal Kaya Taşlarının Oluşumu

Doğal Kaya Taşları Nelerdir?
Doğal kaya taşları, doğal yollarla oluşan ve farklı yapısal özelliklere sahip olan kayaç türleridir.
Bu taşlar; maden ocaklarından, magmatik kökene maruz kalmış yerleşkelerden ve deniz – dere yataklarından elde edilmektedir. Geçmiş yıllarda el gücüyle çıkarılan bu taşlar teknolojinin gelişmesiyle beraber makineler yardımıyla çıkarılmaktadır. İşlenme ve bakım süreçlerinden geçen doğal taşları günümüzde ev mimarisinde ve peyzaj alanında sıklıkla kullanılmaktayız.

Doğal Taşların Üretimi
Doğal kayaç taşları, üretim ve çıkarılma aşamasında özenli bir çalışma gerektirir. Kayaçların çıkarılması, kesilmesi, şekillendirilmesi, parlatılması ve cilalanması aşamaları, uzmanlık gerektiren işlemlerdir. Bu işlemler, doğal kayaç taşlarının kalitesini ve dayanıklılığını artırır.
Doğal kayaç taşlarını kullanarak tasarlanan mekanların görünümü ve kalitesi oldukça yüksek olmaktadır. Her bir taşın kendine özgü bir özelliği bulunan doğal taşları kullanırken oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Her taşın özel olmasından kaynaklı kullanım koşulları da işlenme koşulları da taşa bağlı olarak değişmektedir. Kendi çevrenizde doğal taşları kullanacak iseniz bu sebeplerden ötürü uzman kişilere danışmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’de Doğal Taşların Üretimi
Türkiye, doğal kayaç taşlarının çıkarılması ve üretiminde önemli bir ülke konumundadır. Özellikle, Ankara, İzmir, Antalya ve Diyarbakır gibi şehirlerde, doğal kayaç taşları üretimi ve işlenmesi yapılmaktadır. Türkiye’deki doğal kayaç taşları arasında mermer, granit, traverten, andezit, bazalt, kumtaşı ve kireçtaşı bulunmaktadır.

Evlerde Doğal kaya
Evlerde doğal kayaç taşları, mimari tarzın bir parçası olarak kullanılmaktadır. Dış cephe kaplamalarında (kayrak taşı gibi) iç dekorasyonda ve duvar yapımında sıklıkla kullanılırlar. Doğal kayaç taşları, estetik görünümleri ve dayanıklılıkları sayesinde evlerde tercih edilen malzemeler arasındadır. Birçok konutun dış mekânında ve iç mekanında doğal taşlar kullanılarak evlerde; hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kaliteli bir yapıt oluşturulmuş olur. Özellikle dağ evlerinde kullanımı yaygın olan doğal taşları daha birçok alanda sıklıkla görmekteyiz.

Kurumlarda Doğal Kaya Kullanımı
Kurum ve kuruluşlarda doğal kayaç taşları; ofis, konferans salonları, lobi alanları, girişler ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu taşlar, mekanlara estetik bir görünüm kazandırırken aynı zamanda dayanıklılık ve uzun ömür sağlar.

Peyzaj Alanında Doğal Kayaların Kullanımı
Peyzaj alanında, doğal kayaç taşları, bahçe yollarında, peyzaj alanlarında, gölet ve su özellikleri oluşturmak için kullanılır. Bu taşlar, doğal ortamda bulunan taşlarla uyum sağlayarak, bahçe ve peyzaj alanlarında doğal bir görünüm sağlar. Özellikle havuz ve bahçe düzenleme işlemlerinde sıklıkla kullanılan doğal taşlar sayesinde ortama çok daha güzel bir görünüm getirilmiş olur. Bu şekilde doğal taşlar ile düzenlenmesi sayesinde birçok alan ilgi çekici hale getirilmiştir.

Doğal kayaç taşları, insanların yaşam alanlarından, ticaret merkezlerinden, kültürel alanlardan ve daha birçok yerden çıkarılarak, kullanım alanlarına göre işlenmektedir. Estetik görünümleri, dayanıklılıkları ve doğal yapıları ile doğal kaya taşları, yapı ve peyzaj alanlarında sıklıkla tercih edilen malzemeler arasındadır. Kalitesi ve görünümü nedeniyle tercih edilen doğal kayaç taşlarının kullanımı günden güne artış göstermektedir.

ÜRÜNLER

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mermer ve diğer doğal taş gruplarının belirli boyutlarda konkasörler vasıtasıyla kırıldıktan sonra yüksek devirli taş tambur makinelerinde 2-6 saat arasında döndürülmesi ile elde edilen dekoratif ürünlerdir. Tamburlanan doğaltaşlar yapılan işlemlerin sonunda eleklerden geçirilerek pazardan gelen talep ölçülerine göre sınıflandırılarak tercihe göre big bag çuval, şeffaf poşet veya paslanmaz tel kafeslere konulmaktadır. Tamburlu taşlar 15/25 mm, 25×40 mm, 40×60 mm, 60×100 mm ve 100×300 mm. gibi ölçülerde ebatlanmaktadır.

Doğal taş çeşitlerinden tamburlama için ne sık tercih edilen doğal taş çeşitleri sırasıyla beyaz dolomit taşı, bazalt taşı, granit taşı, bordo bazalt, yeşil andezit, tüf taşı, pembe mermer ve gabro grisi gibi taşlardır. Adını sıraladığımız tüm taş çeşitleri tamamen doğal kayaç türleri olup kesinlikle herhangi bir kimyasal boya kullanmamaktayız. Tamburlanan doğaltaş çeşitleri mermer işleme tesislerinin atık malzemeleri olup geri dönüşüm anlamında ülke ekonomisine katma değer üretme açısından büyük önem taşımaktadırlar.

Tamburlu doğal taşlar dekoratif amaçlı olarak üretilen süs taşlarıdır. Genel olarak peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, kafe ve restoranlarda saksı diplerinde ve mağazalarda vitrin dekoru olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan gabion duvar uygulamalarında da tercih edilmeye başlanan tamburlu taşlar, taşın kayaç türüne göre farklı fiyatlarda pazara sunulmaktadır. Fiyat farklılığının oluşmasındaki ana nedenler taşların doğal taş işleme tesisine olan taşıma maliyetlerinin ocak mesafesine uzaklığı, taşların sertlik yapısı nedeniyle daha kısa veya daha uzun zamanda yuvarlanması ve tamburlama esnasında ortaya çıkan fire oranıdır.

Tamburlu taşlar pazardaki taleplere göre üretilmekte olup müşterinin isteği doğrultusunda farklı ebatlarda üretilmektedir. Üretim sonrası sevkiyat aşamasına gelen ürünler bigbag çuvallar (1-1,6 ton arası) 20 kg şeffaf naylon torba veya büyük tel sepetlerde satışa sunulmaktadırlar. Ambalaj tiplerine göre fiyatlar değişkenlik arzetmektedir.

Ürettiğimiz tüm tamburlu taş çeşitleri hem iç piyasa hem de yurt dışı pazarına sunulmaktadır. Genel olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapmakla birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden de gelen taleplere cevap vermekteyiz. İç piyasada 2. el big bag çuval kullanabilirken ihracat operasyonlarında yalnız sıfır (daha önce hiç kullanılmamış) big bag çuvallar tercih edilmektedir. Doğal taş ihracatımızın kayda değer bir kısmını oluşturan tamburlu doğaltaşlar ülke ekonomisine döviz kazandıran ürünlerdir.